60% polskich konsumentów oszczędza na żywności

Najnowszy Consumer Outlook ukazuje, w jaki sposób zmieniły priorytety konsumentów i ich nawyki zakupowe w kontekście zakłóceń inflacyjnych.

41% Polaków dokonało przewartościowania wielu aspektów życia, co może wpływać na ich zachowania zakupowe, a 25% całkowicie zmieniło priorytety życiowe od 2019 roku.

Biorąc pod uwagę, że inflacja w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosła do nowych, niespotykanych dawno poziomów (16,1% w sierpniu 2022 r.), a wojna na Ukrainie jest bardzo poważnym zmartwieniem dla wielu Polaków (49%, pierwsza połowa 2022 r.), nie jest zaskoczeniem, że 32% polskich konsumentów uważa, że zakłócenia związane z inflacją i drożyzną będą utrzymywać się długo po 2023 r.

Wyniki te pojawiły się w śródrocznej edycji badania Consumer Outlook, które koncentruje się na tym, jak presja inflacyjna zmienia sposób, w jaki konsumenci planują swoje wydatki. Zwraca także uwagę w jaki sposób polscy konsumenci (41%) przewartościowali wiele spraw w swoim życiu, co może mieć wpływ lub będzie wpływać na ich zachowania zakupowe w przyszłości:

  • 40% kupuje niedrogie lub tańsze produkty
  • 60% twierdzi, że zaoszczędzi na jedzeniu
  • 38% kupuje dowolną markę będącą aktualnie w promocji
  • 23% twierdzi, że kupuje więcej marek własnych

“Wielu konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety w porównaniu z tym, co uważano za ważne w 2019 roku, 37% przewartościowało ważne życiowo sprawy, a to wszystko wpływa na decyzje zakupowe obecnie i w przyszłości” – mówi Karolina Zajdel, Dyrektor Zarządzający NielsenIQ w Polsce. Według Zajdel, “25% polskich konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety życiowe i inaczej teraz patrzą na to co w życiu naprawdę ważne”.

Wcześniejsze analizy wykazały, że konsumenci przyszłości w dużej mierze poszukują firm, które wysoko na swojej agendzie pozycjonują zrównoważony rozwój społeczny i kwestie zdrowotne. Badanie wykazało, że najwyższe miejsca zajmują innowacje produktowe i inwestycje dostosowane właśnie do kwestii zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. 54% polskich konsumentów twierdzi, że dobre samopoczucie fizyczne jest bardzo ważnym elementem ich życia. Jednocześnie mają obawy finansowe i są ostrożni w codziennych wydatkach. 49% czuje się niepewnie, jeśli chodzi o pokrycie codziennych potrzeb finansowych i decyduje się na zakup tańszych przedmiotów.