Have you heard? NIQ and GfK are now one website. Learn more

Report

Parki handlowe w Polsce | GfK

Report

Parki handlowe w Polsce | GfK



Łączna powierzchni tych wszystkich obiektów to ponad 1 mln m² GLA. Z tego około 250 tys. mkw. zlokalizowanych jest w małych miastach, liczących poniżej 100 tys. mieszkańców.

Jednak park handlowy to wciąż stosunkowo mało popularny format w Polsce – wynika z raportu „Małe miasta, wielkie zakupy?”, wspólnego projektu międzynarodowych firm: doradczej Colliers International oraz badawczej GfK. Składa się na to wiele przyczyn, w tym – warunki klimatyczne, stan infrastruktury drogowo-transportowej, aspekty planistyczne czy dostępność i ceny nieruchomości.

Z badań przeprowadzonych przez GfK w jednym z małych miast na potrzeby raportu wynika, że w małym mieście park handlowy nie jest jedynym miejscem dokonywania zakupów. 20 proc. ankietowanych konsumentów deklaruje, że w ogóle go nie odwiedza, a ponad połowa mieszkańców odwiedza obiekt co najmniej raz w miesiącu. W małym mieście (np. liczącym poniżej 50 tys. mieszkańców) park handlowy posiada mocną pozycję, jeśli chodzi o zakupy odzieży i obuwia, a, co zaskakujące, operator spożywczy wcale nie jest głównym celem wizyt. Tylko ułamek konsumentów odwiedza obiekt wyłącznie ze względu na ofertę artykułów FMCG supermarketu. W przypadku badanego miasta powodem takich zaskakujących wyników był fakt, że park handlowy powstał jako niezależna inwestycja, a obecny w nim operator spożywczy musi konkurować z silną konkurencją w centrum miasta.

Równocześnie paleta aspektów funkcjonowania obiektu handlowego, na które zwracają uwagę konsumenci jest szeroka. Obejmuje parametry związane z jego formatem (np. szerokość oferty, przystępne ceny), jak i efektami sposobu zarządzania (kompetentna obsługa, czystość). „Badania przeprowadzone przez GfK wskazują, że choć parki handlowe w małych miastach posiadają mocną pozycję, jeśli chodzi o zakupy odzieży i obuwia, to jednak ich oferta jest konfrontowana z szeroką ofertą dużych centrów handlowych z zlokalizowanych w dużych miastach, w których ci konsumenci także bywają i z których odwiedzania nie rezygnują.

Pozycja operatora spożywczego w parku handlowym, tak ważna z perspektywy inwestora, zależy w dużej mierze od lokalnej struktury konkurencji spożywczej oraz od tego, czy park handlowy został dobudowany do istniejącego już sklepu, który był już lokalizacją dojrzałą, czy jest całkowicie nową lokalizacją handlową wymagającą zbudowania bazy klientów, także dla sklepu spożywczego” – mówi Przemysław Dwojak, dyrektor działu Customer Analytics & Sales Strategies w GfK.

W małych miastach wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem parków handlowych w latach 2010 – 2015 wyniosła 82 mln Euro. Stanowiło to 30 proc. ogólnej liczby transakcji obiektami handlowymi w tych lokalizacjach. Największe nasycenie parkami handlowymi występuje w województwach: śląskim, mazowieckim, lubuskim oraz kujawsko-pomorskim. Obiekty powstają zarówno w centrach miast, jak i na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz przy głównych drogach wylotowych. W segmencie parków handlowych działa aktywnie kilkanaście firm deweloperskich. Parki handlowe budują, między innymi: Dekada Realty (Dekada), Eyemaxx Development (My Box), Immofinanz (Stop.Shop),Katharsis Development (HopStop), PA Nova, Rank Progress, Retail Concept (Karuzela), Saller czy Trei RE (Vendo Park).

— Inwestycje w parki handlowe mają znacznie więcej mocnych stron niż zagrożeń. Coraz większa ilość tego produktu będzie oferowana na sprzedaż. Szacujemy, że rok 2016 będzie rekordowy pod kątem wolumenu sprzedaży parków w Polsce od 2010 r. — mówi Andrzej Miazga starszy specjalista w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Colliers International. W warunkach polskich parki handlowe pełnią często rolę centrów zakupów codziennych z podstawową ofertą handlową przy ograniczonej obecności sektora mody i gastronomii.

— Tradycyjny zestaw najemców w tego typu obiekcie to sklep spożywczy, RTV AGD, z wyposażeniem wnętrz, sportowy, multimedia, drogeria oraz moda i obuwie w segmencie ekonomicznym — wyjaśnia Marta Machus–Burek, dyrektor działu Powierzchni Handlowych w Colliers International. Najczęściej spotykanymi markami w parkach handlowych w małych miastach są: Biedronka, Media Expert, Jysk, Pepco, Martes Sport, EMPIK, Rossmann, KIK, Takko, Deichmann i CCC.

— O atrakcyjności parku handlowego dla najemców decyduje pięć czynników. Są to: lokalizacja w sąsiedztwie intensywnego ruchu ulicznego z dobrą dostępnością i widocznością, mocny skład najemców, całkowite koszty najmu niższe niż w tradycyjnym centrum handlowym, doświadczony deweloper oraz silny operator spożywczy w parku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. Ze względu na swoją specyfikę parki handlowe oferują znacznie niższy poziom czynszów i innych kosztów najmu niż tradycyjne centra handlowe. Stawki, przy umowach zawieranych na okres 5-7 lat, wahają się od 5 do 15 EUR za mkw. – w zależności od branży oraz wielkości lokalu.

Do pobrania
Małe miasta, wielkie zakupy? Parki handlowe w miastach 30 000-100 000 mieszkańców (wersja polska)
Small cities, big shopping? Retail parks in cities with 30,000-100,000 inhabitants (wersja angielska)

GfK Retail & Real Estate Consulting
Oceniamy mocne i słabe strony lokalizacji handlowych. Dostarczamy obiektywną informację o szansach i zagrożeniach dla nieruchomości komercyjnych wynikających ze specyfiki otoczenia rynkowego. Nasi eksperci od handlu, nieruchomości oraz badań rynkowych doradzają na każdym etapie cyklu życia obiektu handlowego, zarówno w okresie przed inwestycją, jak i w ramach wsparcia zarządzania już istniejącymi lokalizacjami (pojedynczymi lub całym portfolio).