Have you heard? NIQ and GfK are now one website. Learn more

Press Releases

Co kupują Polacy najczęściej

Press Releases

Co kupują Polacy najczęściej



12.04.2018

Co kupują polscy konsumenci. Wartość rynków lokalnych w podziale na kategorie zakupowe

Warszawa, 12 kwietnia 2018 r. – W 2017 roku siła nabywcza mieszkańców Polski dla handlu detalicznego wyniosła 397,4 mld zł. Ponad 43 proc. z tej sumy Polacy przeznaczyli na artykuły spożywcze. Wydatki łączne na podstawowe kategorie produktowe, takie jak żywność, odzież oraz artykuły związane ze zdrowiem i urodą objęły 2/3 tej kwoty. Jednak potencjał nabywczy na wybrane kategorie produktowe jest zróżnicowany regionalnie.

Według danych pochodzących z nowej edycji raportu o sile nabywczej na kategorie zakupowe polscy konsumenci dysponują przeciętnie kwotą 10,4 tys. zł na zakupy w handlu detalicznym.

O badaniu
Badanie GfK o sile nabywczej na wybrane grupy asortymentowe opiera się na różnych pomiarach i analizach zachowań zakupowych konsumentów w handlu detalicznym. Na podstawie wybranych informacji dotyczących konsumenta analitycy GfK obliczył siłę nabywczą Polaków na wybrane grupy asortymentowe w ujęciu regionalnym.

Dla każdej gminy w Polsce oszacowana została wartość, jaką jej mieszkańcy, w skali roku, przeznaczają na zakup jednej z 16 monitorowanych kategorii, ale istnieje także możliwość oszacowania wartości zakupów dodatkowych kategorii.

Prezentowane dane odnoszą się do 2017 roku, nie uwzględniają jednak inflacji. Dane odnoszą się do miejsca zamieszkania, a nie do miejsca zakupu. Dane są wartościami przeciętnymi dla wszystkich mieszkańców danego regionu.

Dane o sile nabywczej dotyczą wszystkich administracyjnych obszarów Polski – począwszy od powiatów, poprzez gminy, a na kodach pocztowych skończywszy. Możliwe są porównania międzynarodowe. GfK dysponuje analogicznymi danymi dla wielu innych krajów europejskich.

Zastosowanie
Regionalna siła nabywcza dla linii produktów w handlu detalicznych służy jako podstawa do planowania działań sprzedażowych i marketingowych w przedsiębiorstwach z różnych branż. Takie zastosowanie wymaga określenia dystrybucji regionalnej siły nabywczej. Dane zapewniają również obiektywną podstawę do podejmowania decyzji związanych z planowaniem lokalizacji i ewaluacją, zarządzaniem kategorią i kontrolowaniem sprzedaży.