Have you heard? NIQ and GfK are now one website. Learn more

Press Releases

Na co wydają pieniądze dzieci i młodzież? | GfK

Press Releases

Na co wydają pieniądze dzieci i młodzież? | GfK



26.10.2018

Co drugie dziecko w Polsce posiada własne oszczędności. Ponad połowa dysponuje własnym budżetem

Warszawa, 26 października 2018 r. – Większość dzieci w wieku 5-17 lat dysponuje własnym budżetem, pochodzącym w dużym stopniu z kieszonkowego – wynika z raportu „Junior Shopper 2018” na temat preferencji i zwyczajów zakupowych dzieci i młodzieży.

Największy udział w budżecie dzieci stanowią pieniądze otrzymywane z konkretnym przeznaczeniem (ok. 45 proc.). Pozostałe składowe budżetu to pieniądze, które młodzi nabywcy otrzymują na prezent i marginalnie z tytułu wykonywania prac domowych oraz sezonowych prac zarobkowych.

Renata Twardowska, analityk GfK w dziale Consumer Panels & Shopper, komentuje: „Dzieci oszczędzające pieniądze robią to w dużej mierze z myślą o konkretnym zakupie lub celu, który jest zróżnicowany ze względu na wiek i płeć. O ile dziewczęta częściej myślą o zakupie smartfonu czy wyjeździe wakacyjnym lub wycieczce, to chłopcy zdecydowanie wolą kupno roweru czy skutera oraz gry komputerowej. Nastolatkowie, dla których własny wygląd przybiera na znaczeniu, zaczynają oszczędzać z myślą o zakupie odzieży, ale także np. na kurs prawa jazdy.”

Ponad połowa dzieci w wieku 5-17 lat posiada własny smartfon, niemal jedna trzecia laptop, a co dziesiąte dziecko – telefon komórkowy. W ciągu ostatniego roku co dziesiąte dziecko kupiło te urządzenia za swoje pieniądze.

Biorąc pod uwagę miejsca zakupu, smartfony oraz telefony komórkowe były najczęściej kupowane w salonach operatorów sieci komórkowej. Po laptopy, konsole do gier i tablety najczęściej wybierano się do dużych marketów z elektroniką. Dokonując zakupu sprzętu elektroniki użytkowej dla siebie lub dla swoich dzieci, rodzice często konsultują z nimi swoją decyzję. Dzieci mają znaczący wpływ na wybór modelu bądź marki.

Renata Twardowska dodaje: „Posiadane przez dzieci urządzenia elektroniki użytkowej mają bezpośrednie przełożenie na spędzanie przez nie wolnego czasu. Wśród młodego pokolenia dużą popularnością niezmiennie cieszy się internet. Obecnie 86 proc. dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat deklaruje korzystanie z internetu. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek ten wzrósł o 5 pp. Internet jest wykorzystywany przez dzieci głównie w celach rozrywkowych i komunikacyjnych (gry, słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć, korzystanie z portali społecznościowych). Zdecydowanie najbardziej popularnym portalem społecznościowym jest Facebook. W drugiej kolejności, ze znaczną stratą do lidera, Instagram.”

Dodatkowe informacje o badaniu
Raport „Junior Shopper 2018” zawiera również poniższe informacje:
•    Wpływ dzieci na rodziców w kwestii zakupów produktów FMCG oraz stopień podatności rodziców na sugestie dzieci w zależności od kategorii produktowych.
•    Zachowania zakupowe dzieci oraz ich siła nabywcza.
•    Centra handlowe jako jedno z miejsc zakupów (dni tygodnia i częstotliwość odwiedzin ze względu na cel wizyty, mocne i słabe strony tego typu miejsc w ocenie dzieci i rodziców).
•    Ulubione marki produktów oraz preferowane gadżety.
•    Alergie pokarmowe i składniki niezdrowe w ocenie rodziców i dzieci.
•    Sprzęt elektroniki użytkowej kupowany dzieciom na różnego rodzaju okazje (Mikołajki, Gwiazdka, Komunia, urodziny, itp.).
•    Znajomość operatorów sieci komórkowych oraz różnorodność aktywności na posiadanych smartfonach / telefonach komórkowych.
•    Sposoby spędzania przez dzieci wolnego czasu, oglądane stacje telewizyjne, czytane czasopisma.

O badaniu
Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z najnowszej edycji raportu „Junior Shopper 2018. Dzieci i nastolatki jako kupujący oraz decydenci”. Wyniki badania są przedstawione w ujęciu ogólnym oraz w podziale na płeć i 5 grup wiekowych dzieci. Raport bazuje na informacjach pozyskanych z komplementarnych źródeł danych:
•    Badania własnego przeprowadzonego metodą wywiadów bezpośrednich CAPI z rodzicami i ich dziećmi w wieku 5-17 lat.
•    Prowadzonego od ponad 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK. Jego próbę stanowi 8000 polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.
•    Głównego Urzędu Statystycznego.