Have you heard? NIQ and GfK are now one website. Learn more

Press Releases

Dyskonty głównym miejscem zakupu żywności dla niemowląt i dzieci

Press Releases

Dyskonty głównym miejscem zakupu żywności dla niemowląt i dzieci



04.07.2019

Dyskonty głównym miejscem zakupu żywności dla niemowląt i dzieci

Liliana Różycka-Szajna, ekspert rynku FMCG w GfK sprawdziła w jaki sposób w Polsce kształtuje się rynek produktów żywnościowych dla dzieci takich jak: mleko modyfikowane, kaszka, zupki, obiadki i deserki.

 

Co najchętniej kupują Polacy dla swojego dziecka?

Na podstawie danych z Panelu Gospodarstw Domowych GfK za okres od maja 2018 do kwietnia 2019 roku możemy stwierdzić, że w skali roku spośród takich produktów żywnościowych dla dzieci jak: mleko modyfikowane, kaszka, zupki, obiadki i deserki, najwięcej gospodarstw domowych, ponad 14%, kupiło deserki. Co więcej, liczba nabywców wzrosła o 11% rok do roku. Ponad 12% gospodarstw kupiło kaszki i 8% mleko modyfikowane.

 

Mieszkańcy wsi głównym nabywcą żywności dla dzieci

Żywność dla niemowląt i małych dzieci największym zainteresowaniem cieszy się na terenach wiejskich. 37% nabywców tej kategorii to osoby z gospodarstw mieszkających na wsi. Z drugiej strony, relatywnie najmniejsze zainteresowanie żywnością dla niemowląt wykazują mieszkańcy dużych miast (powyżej 200 tysięcy mieszkańców), których w zakupach kategorii jest tylko 18%. Szczególnie dużym zainteresowaniem gospodarstw wiejskich cieszy się mleko modyfikowane i kaszki, które to kategorie mają jednocześnie relatywnie najmniejszy udział gospodarstw wielkomiejskich wśród wszystkich nabywców.

 

Dyskonty głównym miejscem zakupu

Głównym miejscem zakupu żywności dla niemowląt i małych dzieci są dyskonty, które odpowiadają za 38% wolumenu zakupionej kategorii i udział ich wzrósł o 2,7 p.p. rok do roku w okresie rocznym kończącym na kwietniu 2019. Jeżeli analizujemy poszczególne kategorie, które wchodzą w rynek żywności dla dzieci, to znaczenie dyskontów jest największe w zupkach – w zakupach zupek dyskonty mają udział wolumenowy na poziomie 39% i jest on wyższy niż w zakupach innych kategorii z rynku żywności dla dzieci. Dodatkowo udział dyskontów w zakupach zupek rośnie rok do roku. Drugim co do ważności kanałem zakupowym są drogerie, w których zakupiono 22% żywności dla niemowląt. Drogerie są szczególnie ważnym kanałem dla obiadków i deserków. Jednak wolumen zakupów żywności dla niemowląt w drogeriach spada rok do roku w analizowanym okresie. Rośnie natomiast znaczenie zakupów przez Internet w tej kategorii: udział wolumenowy tego kanału zwiększył się rok do roku z 4% do 5%. Waga Internetu jest największa w zakupach mleka modyfikowanego, gdzie udział wolumenowy tego kanału wynosi 8%.