Have you heard? NIQ and GfK are now one website. Learn more

Press Releases

W całym 2019 roku Europejczycy wydadzą 14.739 euro na osobę.

Press Releases

W całym 2019 roku Europejczycy wydadzą 14.739 euro na osobę.



Warszawa,

21.10.2019

W całym 2019 roku Europejczycy wydadzą 14.739 euro na osobę.

Polska na niezmienionym 29 miejscu wśród 42 europejskich krajów

14.739 EUR to średnia kwota na osobę, którą Europejczycy będą dysponować w całym 2019 roku na wydatki i oszczędności. Niemniej wysokość tej kwoty, czyli dochodu rozporządzalnego netto, jest znacząco różna biorąc pod uwagę 42 państwa objęte badaniem. Najwyższą średnią kwotą dysponują mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburg, a najniższą – Mołdawii, Kosowa i Ukrainy.

To główne wyniki najnowszej edycji badania instytutu GfK Siła nabywcza w Europie w 2019 r.

W całym bieżącym roku Europejczycy będą mieć do swojej dyspozycji bisko 10 bilionów euro, co oznacza wzrost siły nabywczej na osobę o 3,5 procent w porównaniu do roku poprzedniego. W rankingu państw Liechtenstein po raz kolejny plasuje się na pierwszym miejscu pod względem siły nabywczej z kwotą 67.550 euro na osobę (ponad 4,5-krotność średniej europejskiej), która znacznie przewyższa wartości dla pozostałych państw. Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zajmuje Szwajcaria z 42.067 euro na osobę. Na podium znalazł się również Luksemburg z siłą nabywczą na poziomie 35.096 euro na osobę, spychając Islandię z trzeciej na czwartą pozycję. Pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki rankingu także mogą poszczycić się jednostkowym dochodem rozporządzalnym netto znacznie powyżej średniej. 

Spośród 42 krajów uwzględnionych w badaniu szesnaście posiada siłą nabywczą na mieszkańca powyżej średniej europejskiej, natomiast 26 poniżej tej wartości. Najniższą siłą nabywczą, na poziomie 1.830 euro na osobę, dysponują mieszkańcy Ukrainy.

‒ Badanie siły nabywczej w Europie według GfK jest ważnym miernikiem siły gospodarczej danego regionu z racji istotnych różnic w poziomie dochodu rozporządzalnego netto na osobę zarówno w obrębie poszczególnych państw Europy, jak i pomiędzy nimi ‒ wyjaśnia Agnieszka Szlaska-Bąk, ekspertka GfK ds. geomarketingu. ‒ Z tego względu niezwykle ważne jest, aby dokonywać wyliczeń międzynarodowych danych z zastosowaniem spójnych standardów jakości. Umożliwia to firmom ze wszystkich branż przeprowadzanie rzetelnych porównań pomiędzy państwami oraz identyfikowanie obszarów o najwyższym potencjale konsumenckim. Ta wiedza stanowi nieocenione wsparcie w procesie podejmowania decyzji biznesowych związanych z planowaniem i oceną lokalizacji, jak również zarządzaniem sprzedażą i marketingiem.

 

O badaniu
Badanie GfK Siła nabywcza w Europie w 2019 rjest dostępne dla 42 europejskich państw, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi.

Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowaną. Ranking siły nabywczej GfK jest tworzony w oparciu o nominalny dochód rozporządzalny populacji, co oznacza, że podane wartości nie uwzględniają inflacji. Wyliczenia są przeprowadzane na podstawie danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów i zarobków, świadczeń państwowych oraz prognoz instytucji gospodarczych.

Konsumenci wykorzystują ogólną siłę nabywczą na pokrycie wydatków takich jak żywność, mieszkanie, usługi, energia, prywatne plany emerytalne i ubezpieczeniowe oraz pozostałe wydatki takie jak wakacje, transport i nabytki konsumenckie. 

Dodatkowe informacje 
O regionalnych danych rynkowych GfK są dostępne tutaj

Ilustracje w rozdzielczości do wydruku
są dostępne tutaj.

 

O GfK
GfK stosuje naukowe podejście w analizie danych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom badawczym dostarczamy informacje o konsumentach, rynkach, markach i mediach. Zarówno tych dzisiejszych, jak i przyszłych. Dla naszych klientów jesteśmy sprawdzonym partnerem badawczym i analitycznym. „Growth from Knowledge”.

Więcej informacji www.gfk.com oraz https://twitter.com/GfK