Червневе збільшення оптимізму виявилося короткостроковим – в липні споживчі настрої українців дещо погіршилися. За новою вибіркою (вік 16+) індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 65,1, що на 1 пункт менше ніж у червні. Суттєво знизилися індекс очікуваних змін особистого матеріального становища та індекс доцільності робити великі закупки. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine. У липні 2014 року за новою вибіркою (вік 16+) індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 65,1, що на 1 пункт гірше червневого результату.
Оцінка поточного становища втратила 1,1 пункту та дорівнює 58,0. Складові цього індексу змінились наступним чином:
– індекс поточного особистого матеріального становища (х1) становить 53,9, що на 4,6 пункту краще червневого показника;
– індекс доцільності робити великі покупки (х5) погіршився на 6,7 пункту до значення 62,1.
Очікування щодо розвитку економіки країни дорівнюють 69,8, що на 0,9 пункту гірше ніж у червні. Складові цього індексу змінилися наступним чином:
– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) становить 63,5, що на 4,1 пункту гірше ніж у червні;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) залишився майже без змін та дорівнює 62,1;
– очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) дорівнюють 83,9, що на 1,6 пункту краще червневого показника.
У липні значно посилилися побоювання українців щодо можливого безробіття: відповідний індекс дорівнює 147,9, що аж на 14,5 пункту більше ніж у червні. Інфляційні очікування також погіршилися: відповідний індекс в липні зріс на 2,8 пункту до 185,9. Одночасно після тривалого зниження повернулися очікування девальвації: індекс девальваційних очікувань зріс на 9,2 пункту до значення 125,7.
У липні було зафіксовано такі ключові тенденції:
• Червневе збільшення оптимізму виявилося короткостроковим – в липні споживчі настрої українців дещо погіршилися. Суттєво знизилися індекс очікуваних змін особистого матеріального становища та індекс доцільності робити великі закупки – на 4 та на 6,7 пункту відповідно. В основі такого погіршення, вочевидь, лежить значне зростання побоювань щодо можливого безробіття.
• Страх безробіття найбільшою мірою вплинув на споживчі настрої громадян з доходом нижче середнього. Індекс споживчих настроїв в цієї підгрупи знизився на 5 пунктів, при цьому індекс очікуваної динаміки безробіття збільшився в них найбільшою мірою – на 19 пунктів. При цьому в громадян з середнім доходом та доходом вище середнього споживчі настрої покращилися.
• В липні поліпшилися настрої в Києві та інших містах, а також в селах, тоді як погіршилися – в малих та середніх містах. Київ та Захід повернули собі лідерство за настроями в регіональному розрізі, тоді як на Сході вони залишаються найгіршими на фоні вкрай високих очікувань безробіття.
«Оптимізм після успішно проведених виборів Президента розвіяло продовження кривавого протистояння на Донбасі. Хоча довгострокові очікування розвитку економіки залишаються більш позитивними, громадяни все більше розуміють, що найближчим часом поліпшення добробуту очікувати не варто, і найбільшою загрозою є втрата робочих місць», – коментують аналітики GfK Ukraine.