Education

Rekalibracja z Advanced Analytics: 5 postanowień na 2023 rok

Education

Rekalibracja z Advanced Analytics: 5 postanowień na 2023 rok


  • Dla detalistów i producentów CPG, nawiązanie kontaktu z kupującymi w 2023 roku oznacza obejście skutków inflacji i recesji konsumenckiej.  
  • Aby pomóc graczom CPG w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i pozostać na bieżąco z konsumentami, NIQ opracował pięć popartych danymi postanowień na 2023 rok.

1. Skoncentruj się na strategii omnichannel

Dzisiejsi kupujący oczekują płynnej i bezproblemowej obsługi we wszystkich internetowych i fizycznych kanałach detalicznych. Marki CPG potrzebują pełnego obrazu zachowań konsumentów, aby zrozumieć, na czym należy się skupić, zdobyć uwagę kupujących i zwiększyć udział w rynku.

Będzie to szczególnie ważne w 2023 roku, ponieważ konsumenci w większej liczbie wracają do sklepów fizycznych, częściowo dzięki złagodzeniu ograniczeń dotyczących masek i dystansu.

Posiadanie danych pozwalających na monitorowanie niuansów zachowań konsumentów związanych ze zmianą marki i ich wpływu na sprzedaż w różnych kanałach pomoże markom w tworzeniu bardziej przemyślanych strategii pozyskiwania większej ilości transakcji.

Obejmowanie strategii omni oznacza zapewnienie płynnego doświadczenia użytkownika online dla konsumentów, którzy są nowi lub kontynuują zakupy online – ze spójnym brandingiem, łatwo wyszukiwanymi listami produktów itp. – oraz równym naciskiem na podstawach doświadczenia sprzedaży w sklepie.


2. Zapewnij wartość konsumentom dzięki skuteczniejszym promocjom i cenom

Konsumenci aktywnie poszukują ofert i promocji produktów, aby zaoszczędzić, nawet w przypadku marek, których normalnie by nie kupili (w tym marek własnych). Większość konsumentów (73%) zgłasza stosowanie wielu strategii w celu zaoszczędzenia pieniędzy, w tym gromadzenie zapasów, gdy artykuły są na wyprzedaży, korzystanie z kuponów, poszukiwanie sklepów z niższymi cenami oraz kupowanie marek sklepowych.

Detaliści, którzy utrzymali kupujących w 2022 roku, zdecydowali się zaakceptować rosnące koszty i przyjąć strategie codziennych niskich cen, dopasowując ceny do sprzedaży online i dyskontów dla kluczowych produktów.

W przypadku producentów, granularne podejście do taktyk odnoszących się do konkretnych klientów oraz monitorowanie ich skuteczności za pomocą zautomatyzowanych narzędzi analitycznych będzie stanowiło długą drogę do zaspokojenia popytu konsumentów na wartości i zwiększenia sprzedaży w 2023 roku. W 2022 roku zwycięscy producenci stworzyli ukierunkowane praktyki lub zespoły ds. cen i promocji, aby stworzyć strategie cenowe na poziomie globalnym, zlokalizować je na poziomie rynku i konsekwentnie monitorować skuteczność.


3. Zadbaj o pełną pulę innowacji

Badania wielokrotnie wykazały, że innowacje są kluczowym czynnikiem wzrostu, a firmy, które w czasach kryzysu “naciskają przycisk wstrzymania”, ryzykują pozostaniem z tyłu. Łatwo zauważyć, jak to się dzieje – w środowisku detalicznym, które przeżywa problemy związane z łańcuchem dostaw, innowacje schodzą na dalszy plan wobec pilniejszych spraw, takich jak utrzymanie podstawowych produktów na półkach.

Jednak firmy, które kontynuują wprowadzanie innowacji w tym trudnym okresie, odnotowują większy wzrost, sprzedaż i udział w rynku w porównaniu z tymi, które tego nie zrobiły. Istnieją konkretne kroki, które firmy mogą podjąć w celu wzmocnienia swoich linii innowacyjnych, niezależnie od tego, czy oferują kolejną wielką rzecz, nowy rozmiar opakowania, przypadek użycia czy okazję.

Wniosek: szybkie dostosowanie się za pomocą innowacji do potrzeb konsumentów będzie ważne dla sukcesu w 2023 roku.


4. Dostosuj asortyment, aby dostosować go do zmiany sklepu

Wielu konsumentów w 2022 roku kontynuuje “shop shift”, zmieniając sklepy w miarę zmiany zwyczajów związanych z dojazdami do pracy po pandemii lub polowaniem na okazje.

Konsumenci robiący zakupy bliżej domu lub szukający niższych cen w mniej znanych lokalizacjach napotkają układy i asortymenty produktów, które mogą różnić się od tego, do czego są przyzwyczajeni. Podobnie jak w 2022 roku, doświadczone marki mogą wykorzystać tę zmianę sklepów jako okazję do zresetowania asortymentu. Wielu z tych zmieniających sklepy konsumentów aktywnie poszukuje niższych cen i może być skłonnych do rezygnacji z lojalności wobec marki i zakupu tańszej alternatywy. Detaliści mogą wykorzystać poparte danymi zrozumienie shopperów, aby ponownie ocenić swój asortyment i formaty sklepów w celu uwzględnienia tej zmiany.


5. Inwestuj w dane i zautomatyzowaną analitykę jako zasoby strategiczne

W obliczu narastającej presji inflacyjnej w 2022 roku, coraz ważniejsze jest, aby producenci i detaliści CPG dysponowali popartymi danymi spostrzeżeniami, które pozwolą im zaplanować i odnaleźć się w 2023 roku.

Choć większość firm inwestuje dziś w dane, przekładanie ich na skuteczne, konkretne plany działania jest mniej powszechne. Jednak odpowiednie narzędzia mogą pomóc producentom CPG i detalistom szybko przeanalizować zmienny rynek i określić kolejne kroki w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Zwycięskie marki i detaliści będą wykorzystywać zautomatyzowane, cyfrowe możliwości analityczne, aby obserwować zachowania kupujących, diagnozować, co się dzieje, dlaczego tak się dzieje i planować, co będzie dalej.

Lepsza analityka tworzy lepsze decyzje

Upewnij się, że Twoja strategia oparta na danych jest wykorzystywana przez właściwego użytkownika z właściwą wiedzą we właściwym czasie. Możemy pomóc Ci w Twojej drodze do analityki.