Education

Dlaczego firmy CPG potrzebują strategii opartej na danych

Education

Dlaczego firmy CPG potrzebują strategii opartej na danych


NielsenIQ Advanced Analytics pozwala proaktywnie reagować na potrzeby klientów i zmieniające się wymagania rynku.


Rosnące wyzwania

Inflacja, trudności związane z łańcuchem dostaw, interesy udziałowców i konkurencyjności rynku sprawiają, że firmy z branży CPG muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Próba zapanowania nad tym wszystkim może być dość trudnym zadaniem, ale korzyści z tego płynące mogą być znaczące.

Odpowiedzialne firmy mają przewagę. Biorąc pod uwagę stale zmieniające się środowisko, firmy CPG muszą stać się bardziej elastyczne, chętne do współpracy i innowacyjne, aby zwiększyć przychody i bronić udziały. Budując kompleksową strategię opartą na danych poprzez wykorzystywanie zaawansowanych rozwiązań analitycznych, Twoja organizacja może zyskać zdolność do szybkich zmian i adaptacji do dynamicznie zmieniającego się rynku.

Oto trzy kluczowe obszary, w których strategia oparta na danych może być pomocna


Zarządzanie wzrostem cen i przychodów

Strategia oparta na danych poprzez wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań analitycznych — te terminy mogą brzmieć żargonowo lub pusto. Twoja organizacja prawdopodobnie ma dostęp do niektórych danych, ale czy umie z nich korzystać? Czy można liczyć na to, że dostarczą one informacji niezbędnych do tego aby być konkurencyjnym? Czasami impulsem może być uzyskanie większej ilości danych, podczas gdy tak naprawdę potrzebne są lepsze dane.

Dzięki odpowiednim analizom dotyczącym zarządzania cenami i wzrostem przychodów można zmaksymalizować przychody, wyeliminować nieprzynoszące zysku wydatki handlowe i zapewnić sobie właściwą strategię cenową i promocyjną. Uzyskując lepsze zrozumienie czynników wpływających na wielkość sprzedaży, można strategicznie określić optymalne punkty cenowe zarówno dla ceny regularnej, jak i promocyjnej oraz zmaksymalizować zyski.


Asortyment i zarządzanie półką

Co znajduje się na Twojej półce? Czy masz wystarczającą ilość produktów lub odpowiednie produkty na półce, aby zaspokoić potrzeby swoich konsumentów? Kluczowym elementem strategii opartej na danych jest założenie, że Twój asortyment jest zoptymalizowany i odpowiednio zbudowany dla Twojego zrównoważonego rozwoju.

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom analitycznym możesz zoptymalizować asortyment, uprościć planowanie, zwiększyć wydajność i poprawić sposób zorganizowania i wizualizacji półki. Wszystko sprowadza się do możliwości lepszego zrozumienia zachowań klientów sklepu.

Mając dostęp do cennych informacji o konsumentach, można łatwiej:

  • Identyfikować i wdrażać odpowiedni asortyment produktowy, który zaspokaja potrzeby zróżnicowanego rynku
  • Przełożyć strategię zakupową i asortymentową na półkę sklepową, aby zapewnić optymalny udział w przestrzeni półkowej i odowiednie pozycjonowanie Twoich produktów w celu zwiększenia sprzedaży
  • Zwiększać sprzedaż inkrementalną, aby lepiej zaspokoić potrzeby kupujących dzięki narzędziom rzeczywistości wirtualnej

Egzekucja działań na rynku

Jak wiedzą wszystkie firmy CPG, jedno podejście nie pasuje do wszystkich konsumentów. Potrzeby i preferencje konsumentów zmieniają się w zależności od regionu i środowiska. Odpowiednia strategia oparta na danych pozwala precyzyjnie kierować reklamy na rynki lokalne, oceniając możliwości zwiększenia sprzedaży i ilościowo określając wpływ potencjalnych czynników, mediów oraz aktywizacji w sklepach.

Dokładność jest tu kluczowym pojęciem. Nie możesz sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na zbyt ogólną taktykę działania, którą stosuje się na “podobnych” rynkach, które tak naprawdę są absolutnie inne. Potrzebujesz strategii i narzędzia, które zapewni dogłębne zrozumienie, jak ustalać priorytety inwestycji i jak / gdzie je realizować na poziomie lokalnym z dużą dokładnością.

Odpowiednie zaawansowane rozwiązania analityczne powinny umożliwić:

  • Ocenę obecnej dystrybucji produktów, zidentyfikowanie najlepszych sklepów, do których należy się kierować, oraz prognozę potencjalnego wpływu na sprzedaż
  • Ustalenie priorytetów dla sił sprzedaży, w tym zidentyfikowanie idealnego rodzaju i lokalizacji sklepów dla uzyskania największego wpływu na finalne wyniki sprzedażowe
  • Określenie wpływu działań medialnych i aktywizacji w sklepach przed pełnym wdrożeniem na podstawie symulowanych grup testowych i kontrolnych.

Wykorzystanie danych w praktyce

Jako firma CPG doskonale zdajesz sobie sprawę z ilości dostępnych danych. Jednak dostęp do informacji niekoniecznie oznacza ich dogłębne zrozumienie. Znalezienie prawdy wymaga jasnych i przejrzystych danych, a nie bezdennego oceanu liczb

NielsenIQ może pomóc w tworzeniu użytecznych analiz, które pomagają napędzić stały i przyspieszający wzrost.

Spraw, aby zaawansowane rozwiązania analityczne wspierały Twoje lepsze decyzje

Wykorzystuj zaawansowane technologie modelowania AI i ML, aby uzyskać szczegółowe wnioski, i poświęcić więcej czasu na opracowanie strategii, współpracę i negocjacje.