Oszczędność i świadomość cenowa konsumentów jest relatywna, ponieważ w ubiegłym roku wzrosły regularne i rzeczywiste ceny półkowe niektórych kluczowych produktów pierwszej potrzeby oraz produktów luksusowych. W regionie MEA ponad połowa kupujących uznała, że ceny są wyższe. Trend ten wynika częściowo z krajobrazu promocyjnego, ponieważ na większości rynków odnotowaliśmy mniejszą dostępność promocji.
Przyglądając się promocjom, widzimy, że w związku z utrzymującymi się ograniczeniami w codziennym życiu, przedłużająca się presja promocyjna stała się znacznie mniejsza na rynkach Europy Wschodniej i MEA, ponieważ producenci złagodzili poziom szczegółowości ofert.
Analizując elastyczność promocyjną, można stwierdzić, że pozostaje ona wysoka, podobnie jak elastyczność cenowa w wyżej wymienionych regionach. Ze względu na mniejszą liczbę zakupów, brak towaru, zmianę priorytetów potrzeb i ograniczony budżet, elastyczność promocyjna “pre-covid” w stosunku do “new stable” nieznacznie spadła lub pozostała stabilna na większości rynków.
Dlatego też obalony został mit, że elastyczność cenowa promocji wzrasta, ponieważ konsumenci chcą więcej oszczędzać.