Optymizm zakupowy polaków przekłada się na rosnącą sprzedaż – w trzecim kwartale 2024 zarówno w rynku FMCG jak i Tech & Durables odnotowaliśmy wzrosty sprzedaży.

  • Polscy konsumenci bardziej optymistycznie oceniają swoją sytuację finansową niż przeciętni Europejczycy
  • Na produkty FMCG i Tech & Durables wydaliśmy w trzecim kwartale blisko 99 MLD PLN
  • Wzrost wartości sprzedaży dóbr FMCG w trzecim kwartale 2024 wyniósł +4,3% vs rok poprzedni, rynek dóbr Tech & Durables (elektronika, DIY, sprzęt domowy) zanotował w trzecim kwartale wzost wartości sprzedaży o 1,6% względem roku poprzedniego

Trzeci kwartał to często czas weryfikacji domowych budżetów, dodatkowo obciążonych wydatkami związanymi z wakacjami oraz oceną stanu tych finansów po powrocie z wakacji. W tym roku w trzecim kwartale bazując na wynikach Consumer Confidence Index – nastroje polskich konsumentów pozostawały umiarkowanie optymistyczne. Obawa o wzrost cen produktów spożywczych spadła w rankingu obaw polskiego konsumenta z pozycji numer 1 na drugie miejsce, będąc wyprzedzona przez rosnące koszty życia związane z rachunkami – prawdopodobnie spowodowane wzrostem cen prądu. Na poprawę nastrojów konsumentów z pewnością miała wpływ inflacja – która raportowania przez Główny Urząd Statystyczny w trzecim kwartale kształtowała się na poziomie między 3 a 4,5% czyli ponad dwukrotnie niższym niż przed rokiem.

FMCG

Do kateogrii które zanotowały największy wzrost wartości sprzedaży w trzecim kwartale należą produkty świeżej żywności (ze wzrostem o ponad 10% vs trzeci kwartał 2023) oraz produkty kosmetyczne które rosną pod kątem sprzedaży dwucyfrowo w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Spośród kategorii FMCG wartościowe spadki notują kategorie papierowe (w skład których wchodzi papier toaletowy, ręczniki kuchenne etc.) – co w dużej mierze spowodowane jest spadkiem cen.

T&D

Spośród kategorii z branży Tech&Durables, najbardziej dynamiczny wzrost zanotowały podobnie jak w poprzednich kwartałach produkty zastosowania domowego (ze wzrostem sprzedaży wartościowej w Q3 o 6,9% w porównaniu do roku poprzedniego). Do kategorii sterujących tym wzrostem zaliczają się tak zwane Soda Maker czyli saturatory, frytkownice czy suszarki. Pozytywny trend sprzedaży kontunuują również produkty DIY które od drugiego kwartału 2024 notują wzrost sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego. Negatywną dynamikę sprzedaży w 3 kwartale zanotowały z kolei produkty elektroniczne i IT (-2,3% w porównaniu do roku poprzedniego). Warto również zaznaczyć że zdecydowanie lepszą dynamiką sprzedaży cechuje się w przypadku produktów Tech&Durables kanał online który dla produktów elektronicznych i AGD wzrósł wartościowo w 3 kwartale o ponad 16%. 

“Trzeci kwartał 2024 roku cechował niewielki wzrost wolumenu sprzedaży dla produktów FMCG, co jest kontynuacją pozytywnego trendu, który obserwujemy od początku tego roku. Konsumenci mimo bardzo skrupulatnego planowania zakupów i wydatków, stają się bardziej optymistyczni wobec swojej sytuacji finansowej. Przekłada się to na wzrost wydaktów – zarówno w branży FMCG o +4,3% jak i w Tech&Durables o +1,6%, w trzecim kwartale 2024 w porównaniu do roku poprzedniego.”

Konrad Wacławik, Retail Services Director, NielsenIQ Poland
NIQ Retail Spend Barometer bada wydatki konsumentów na produkty FMCG i T&D w Polsce. Śledzi rzeczywiste dane dotyczące sprzedaży i analizuje zmiany w dotychczasowych trendach zakupowych. Uwzględnione kategorie FMCG obejmują żywność, artykuły spożywcze, produkty łatwo psujące się i produkty typu near-food, a kategorie T&D obejmują techniczne dobra konsumpcyjne, urządzenia gospodarstwa domowego i majsterkowanie. Dane pochodzą od NielsenIQ i GfK oraz wspólnie mierzą sprzedaż ponad 350 000 partnerów detalicznych na całym świecie.