Mimo że blogi, programy telewizyjne i czasopisma o tematyce kulinarnej wydają się być wszechobecne, Polacy podchodzą do nowych pomysłów, czy też trendów w gotowaniu, bardzo ostrożnie. Wyniki badania „Polska na widelcu, czyli zwyczaje żywieniowe Polaków 2016” dowodzą, że w kuchni jesteśmy tradycjonalistami. I to na wielu płaszczyznach.
Po pierwsze, jedynie 5 proc. Polaków zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem „Lubię eksperymentować w kuchni, poznawać nowe smaki” (co ciekawe, najbardziej skłonni do eksperymentów są Polacy z dużych gospodarstw domowych, z dziećmi – a więc grupa, która jednocześnie najczęściej deklaruje, że gotowanie sprawia jej przyjemność).
Po drugie, kulinarnych inspiracji najczęściej wypatrujemy w rodzinnych przepisach (chociaż jednocześnie częściej niż w 2014 roku szukamy przepisów w internecie i telewizji oraz w czasopismach i książkach kulinarnych).
Po trzecie, z kuchni międzynarodowych najbardziej cenimy sobie kuchnię włoską i grecką, jednak niemal 60 proc. Polaków deklaruje, że ceni sobie wyłącznie kuchnię polską.
Największe przywiązanie do polskiej kuchni deklarują osoby w wieku powyżej 50 lat. Mimo to warto podkreślić, że również wśród młodych osób (do 29 roku życia) aż jedna trzecia ceni sobie wyłącznie kuchnię polską. Najmłodsza grupa respondentów jest również tą, która relatywnie często korzysta z przepisów umieszczanych na blogach, videoblogach, itp. Jest to dla nich drugie po rodzinnej tradycji źródło przepisów. W starszych grupach wiekowych (30-59 lat) ważniejsze są czasopisma kulinarne, a wśród Polaków w wieku 40-49 lat również kulinarne programy telewizyjne.
O badaniu
Wyniki pochodzą z badania typu omnibus (wywiady face-to-face CAPI) zrealizowanego w połowie listopada 2016 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej, losowej próbie Polaków N=1000 w wieku powyżej 15 roku życia. Raport zawiera również dane zebrane w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK, ciągłej próby 8000 gospodarstw domowych reprezentatywnych dla 13 568 tys. gospodarstw domowych w Polsce.