Informacja o realizowanej strategii podatkowej
za 2022 r.
Nielsen Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Sporządzono: 8 grudnia 2023 r.
Wykaz pojęć i skrótów
Dla celów niniejszego dokumentu poniższe terminy przyjmują następujące znaczenie:
2022 r. | Rok podatkowy rozpoczęty w dniu 1 stycznia 2022 r. i zakończony w dniu 31 grudnia 2022 r. |
NielsenIQ , Spółka | Nielsen Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
Grupa, Grupa NielsenIQ | Grupa kapitałowa NielsenIQ której częścią jest Nielsen Services Poland Spółka z o. o. |
Ordynacja podatkowa | Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.) |
Ustawa o CIT | Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.) |
Ustawa o PIT | Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.) |
Ustawa o podatku akcyzowym | Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.) |
Ustawa o VAT | Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.) |
1. Wstęp i podstawa prawna
Niniejszy dokument przedstawia informację o strategii podatkowej realizowanej w 2022 r. przez NielsenIQ.
Spółka, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, o obrotach przekraczających 50 mln EUR, osiągniętych w roku finansowym (podatkowym) zakończonym w dniu 31 grudnia 2022 r., jest zobowiązana do sporządzenia i opublikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok finansowy (podatkowy) zakończony z dniem 31 grudnia 2022 r. Niniejsza Informacja została opracowana w celu wykonania obowiązku określonego w art. 27c ust. 1 w związku z art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o CIT. Treść Informacji powinna być interpretowana w świetle przepisów stanowiących podstawę jej sporządzenia.
Z publikacji mogły zostać wyłączone informacje, które objęte są tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego oraz informacje, do których dostęp jest zastrzeżony z uwagi na obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa lub zobowiązania kontraktowe bądź wynikające z planowanych lub podjętych przez Spółkę decyzji biznesowych.
2. Nielsen Services Poland – podstawowe informacje
NielsenIQ jest firmą zajmująca się przetwarzaniem danych oraz przeprowadzaniem kompleksowych badań rynkowych na rzecz innych podmiotów z Grupy NielsenIQ.
Nazwa Spółki: | Nielsen Services Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
Siedziba Spółki | ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa |
Dane identyfikacyjne: | KRS: 0000493267 NIP: 1080016422 REGON: 14705695000000 |
Kapitał zakładowy: | 34 600 000 PLN |
Data wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS | 8 stycznia 2014 r. |
Zatrudnienie na koniec 2022 r. | 1 323 osób |
3. Procesy i procedury podatkowe
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT, podatnik przekazuje informacje o procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
NielsenIQ dysponuje odpowiednimi środkami, narzędziami i procedurami podatkowymi, które zostały stworzone i wdrożone z uwzględnieniem indywidualnego profilu firmy, jej struktury organizacyjnej oraz specyfiki branży, w której działa. Mają one na celu skuteczne zarządzanie i prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych wynikających z obowiązujących przepisów podatkowych.
Podstawowe zasady postępowania w sprawach podatkowych Spółki były oparte na przepisach podatkowych oraz powszechnie przyjętych dobrych praktykach w zakresie podatków. Spółka dążyła do właściwego zarządzania, kontrolowania i rozliczania podatków, co umożliwiało jej w 2022 roku na prawidłową i terminową realizację obowiązków podatkowych oraz spełnienie wymogów w zakresie sprawozdawczości podatkowej.
Spółka monitoruje i w razie konieczności usprawnia prowadzone procesy podatkowe w celu odpowiedniej identyfikacji, a następnie właściwej i terminowej realizacji spoczywających na niej obowiązków podatkowych.
Dążąc do właściwej realizacji zobowiązań podatkowych przez Spółkę, należy wziąć pod uwagę również regulacje Grupy NielsenIQ, której Spółka jest częścią. Zobowiązują one wszystkie spółki z Grupy oraz partnerów biznesowych Grupy do prowadzenia biznesu w tym także wypełniania obowiązków podatkowych w sposób etyczny oraz zrównoważony. Do takich dokumentów należą w szczególności:
- Kodeks postępowania NielsenIQ, który definiuje zasady prowadzenia działalności przez Grupę, wskazując, że działalność ta musi być prowadzona w sposób zgodny z prawem oraz najwyższymi standardami etycznymi;
- Kodeks postępowania dla dostawców firmy NielsenIQ, który stanowi obowiązujący standard w Grupie, promując odpowiedzialność wśród interesariuszy i zachęcając do wdrażania odpowiedzialnych praktyk wśród dostawców.
Grupa publikuje także Raport ESG który przedstawia kluczowe dane i informacje, dotyczące kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania biznesem w sposób zrównoważony poprzez uwzględnienie aspektów społecznych, środowiskowych i etycznych w prowadzonej działalności.
Realizacja obowiązków podatkowych Spółki odbywała się z udziałem doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych pracowników posiadających wieloletni staż pracy w Spółce, co gwarantuje zgodność rozliczeń podatkowych Spółki z przepisami, zabezpieczenie prawidłowego sposobu realizacji obowiązków podatkowych oraz stabilność i rzetelność wykonywanych procesów z zachowaniem najwyższej staranności.
W realizacji obowiązków Spółka korzystała ze wsparcia doradców podatkowych z niezależnych i uznanych na rynku firm doradczych, dzięki czemu usługi w zakresie wykonania zobowiązań podatkowych zrealizowane zostały w poszanowaniu najwyższych standardów oraz w sposób kompleksowy. Procesy podatkowe Spółki są w części wspierane również przez specjalistów podatkowych Grupy.
W zakresie zarządzania ryzykiem i kontroli Spółka podejmowała działania mające na celu identyfikację ryzyk podatkowych poprzez odpowiednie kontrole i monitorowanie, a następnie ich minimalizowanie lub ograniczenie. Ponadto, dążąc do zapewnienia prawidłowości podejmowanych decyzji w wybranych kwestiach podatkowych wymagających konsultacji, ocena poziomu ryzyka dokonywana była na podstawie wsparcia udzielanego przez odpowiednie jednostki z Grupy.
Jednocześnie, dla zapewnienia prawidłowej i kompletnej ewidencji gromadzonych danych Spółka posiadała właściwe narzędzia informatyczne, pozwalające na zachowanie integralności wprowadzanych danych i częściową automatyzację pracy. Narzędzia informatyczne używane przez Spółkę były dostosowane do bieżących potrzeb, odpowiadających działalności i branży, w której działa oraz pozwalały na prawidłowe przygotowanie i wypełnienie deklaracji podatkowych i innych ustawowo nałożonych obowiązków w transparentnej oraz kompleksowej formie.
4. Informacja o wykonywanych obowiązkach podatkowych
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT, podatnik przekazuje informacje o procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
W swojej działalności Spółka skupia się na rzetelnej sprawozdawczości i przestrzeganiu przepisów, w tym na terminowym składaniu wszystkich deklaracji, formularzy i informacji podatkowych, zbieraniu dokumentacji oraz dotrzymywaniu terminów płatności podatków. W związku z tym, Spółka dokłada wszelkich starań, aby przekazywane informacje w zakresie obowiązków podatkowych jasno i precyzyjnie odzwierciedlały stan faktyczny oraz były aktualne, kompletne i zrozumiałe.
W 2022 r. NielsenIQ realizował obowiązki podatkowe we wszystkich obszarach wymaganych przepisami prawa podatkowego, w zakresie:
- podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),
- podatku u źródła (WHT),
- podatku od towarów i usług (VAT),
- podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),
- składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom (ZUS).
Spółka regulowała również zobowiązania w ramach podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Dane Spółki, jako podatnika CIT w zakresie wymiaru zobowiązań podatkowych z tytułu podatku CIT są regularnie publikowane trybie art. 27b ust. 2 Ustawy o CIT na stronie internetowej Ministerstwa Finansów[1].
[1] https://www.gov.pl/web/finanse/indywidualne-dane-podatnikow-cit
5. Dobrowolne formy współpracy z Krajową Administracją Skarbową
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 1 lit b Ustawy o CIT, podatnik przekazuje informację w zakresie dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
W 2022 roku Spółka nie korzystała z żadnych dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej w rozumieniu art. 27c ust. 2 pkt. 1 litera b ustawy o CIT, w szczególności Spółka nie uczestniczy w Programie Współdziałania realizowanym przez Ministerstwo Finansów.
6. Schematy podatkowe
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT podatnik przekazuje informację informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą.
W 2022 r. Spółka dokonała weryfikacji, czy określone zdarzenia nie skutkują powstaniem obowiązku raportowania schematów podatkowych i nie zidentyfikowała zdarzeń, które podlegałyby obowiązkowi raportowania jako schemat podatkowy. W związku z tym w 2022 r. Spółka nie przekazała do Szefa Krajowej Informacji Skarbowej żadnych informacji o schematach podatkowych na podstawie art. 27c ust. 2 pkt. 2 Ustawy o CIT.
Dodatkowo Spółka prowadzi regularną weryfikację zdarzeń pod kątem powstania obowiązku raportowania schematów podatkowych oraz wdrożyła stosowną procedurę w tym zakresie.
7. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a) Ustawy o CIT, podatnicy przekazują informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka zrealizowała w 2022 r. następujące transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów[1]:
- Sprzedaż do podmiotu z siedzibą w Szwajcarii.
Spółka terminowo wywiązała się z obowiązków w zakresie cen transferowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Spółka dokonała weryfikacji transakcji podlegających obowiązkowi dokumentacji za poprzedni rok podatkowy oraz przygotowała dokumentację lokalną (ang. Local File) wraz ze stosownymi analizami porównawczymi. Rozliczenia Spółki z podmiotami powiązanymi w 2022 r. były realizowane w zgodzie z zasadą ceny rynkowej.
[2] 5% sumy bilansowej aktywów wynosiło w 2022 r. 6 164 150 PLN
8. Restrukturyzacje
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b) podatnicy przekazują informację o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.
W 2022 r. Spółka nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych, które mogły mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów z nią powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, jak i nie planowała podejmowania takich działań w przyszłości.
W 2022 r. trwały działania zmierzające do połączenia Grupy NielsenIQ, do której należy Spółka z Grupą GfK. Szczegółowe informacje w tym zakresie są dostępne na stronie Grupy.
9. Rozliczenia podatkowe na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 5 Ustawy o CIT, podatnicy przekazują informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
W 2022 r. Spółka, nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
W szczególności na powyżej wskazanych terytoriach/krajach Spółka, w 2022 r.:
- nie była zarejestrowana w celu rozliczania podatków;
- nie składała deklaracji ani formularzy podatkowych;
- nie pobierała i nie odprowadzała podatków, w tym podatku u źródła.
7. Złożone wnioski
Podstawa prawna: Zgodnie z art. 27c ust. 2 pkt 4 Ustawy o CIT podatnicy przekazują informacje o złożonych wnioskach o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
b) interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o podatku od towarów i usług, d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.
W 2022 r. Spółka nie złożyła wniosków o wydanie:
- interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 14b Ordynacji podatkowej;
- interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej;
- wiążącej informacji stawkowej w rozumieniu art. 42a ustawy o VAT;
- wiążącej informacji akcyzowej w rozumieniu art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.