09.03.2017
Pozytywny trend na rynku wody butelkowanej
Warszawa, 9 marca 2017 r. – Woda butelkowana to jeden z podstawowych produktów w polskich gospodarstwach domowych. W okresie od stycznia do grudnia 2016 roku 97 proc. nabywców przynajmniej raz kupiło produkty z tej kategorii.
Kategoria wody butelkowanej obejmuje wodę gazowaną i niegazowaną, czystą, smakową oraz funkcjonalną.
W analizowanym okresie wydatki gospodarstw domowych na produkty z tej kategorii zwiększyły się o 2,6 proc. W ujęciu ilościowym zakupy kategorii odnotowały pozytywny trend (wzrost o 1,1 proc.). Przeciętne polskie gospodarstwo domowe kupiło niemal 220 litrów wody butelkowanej, wydając na ten cel około 200 zł. Przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej, dokonując średnio 40 aktów zakupowych.
Biorąc pod uwagę częstotliwość zakupów kategorii, spadek zanotowały gospodarstwa z dużych miast, z osobą prowadzącą gospodarstwo w wieku 30-39 lat oraz gospodarstwa dwuosobowe. W efekcie, w wymienionych grupach obniżył się średni wolumen kategorii kupowanej w ciągu roku przez pojedyncze gospodarstwo domowe.
Segment wody smakowej i funkcjonalnej stanowił w ujęciu ilościowym około 12 proc. zakupów całej kategorii, znacznie mniej niż segment wody czystej. Jeżeli chodzi o całkowitą liczbę nabywców, w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, segment ten stracił na znaczeniu. Gospodarstwa domowe kupowały też przeciętnie mniej wody smakowej i funkcjonalnej w skali roku.
Biorąc pod uwagę miejsca zakupu i kanały sprzedaży, około 18 proc. zakupów kategorii dokonano w hipermarketach. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, udział tego kanału utrzymał się na stabilnym poziomie.
Anna Michalak, analityk kategorii w Panelu Gospodarstw Domowych GfK, komentuje: „Wśród przeanalizowanych sieci hipermarketów bardzo dobrze radziła sobie sieć E’Leclerc. Przyciągnęła nowych nabywców wody butelkowanej i zwiększyła częstotliwość ich zakupów”.
O badaniu
Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od ponad 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.
Więcej informacji:
Anna Michalak
Senior Researcher, Consumer Goods & Retail
T +48 22 43 41 106
anna.michalak(at)gfk.com