У листопаді 2013 року зафіксоване незначне покращення споживчих настроїв українців*. Індекс споживчих настроїв (ІСН) дорівнює 85,5, що на 1,5 пункту більше, ніж у жовтні.
На фоні очікуваного в середині листопада підписання Угоди про асоціацію з ЄС зріс до найвищого з серпня 2012 року рівня індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
У листопаді 2013 року індекс споживчих настроїв (ІСН) покращився на 1,5 пункту до значення 85,5*.
Оцінка поточного становища погіршилися на 0,7 пункту та дорівнює 84,9. Складові цього індексу змінились наступним чином:
- індекс поточного особистого матеріального становища (х1) додав 2,5 пункту до значення 84,8;
- індекс доцільності робити великі покупки (х5) втратив 3,9 пункту та дорівнює 85,1.
Очікування щодо розвитку економіки країни поліпшилися на 3 пункти та дорівнюють 86. Складові цього індексу змінилися наступним чином:
- індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) зріс відразу на 6,4 пункту і становить 93,6;
- індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) погіршився на 1,9 пункту до значення 78,2;
- очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) покращилися на 4,3 пункту до 86,1.
* Опитування проводилося протягом 13-27 листопада, тобто до початку масштабних суспільних протестів.
У листопаді тривало поліпшення очікувань українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнює 135,4, що на 1,1 пункту менше, ніж у жовтні. Інфляційні очікування також зазнали незначного поліпшення: відповідний індекс дорівнює 182,4, що на 1,3 пункту менше жовтневого показника. Одночасно суттєво посилилися побоювання українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань додав відразу 15,1 пункту до значення 134,9.
У листопаді було зафіксовано такі ключові тенденції:
- В листопаді посилився розрив між очікуваними змінами особистого матеріального становища та очікуваним розвитком економіки найближчого року. Серед усіх п’яти підіндексів індексу споживчих настроїв перший індекс став найвищим, а другий – найнижчим, різниця між ними сягнула 15 пунктів.
- При цьому індекс доцільності великих покупок зменшився, знаходячись під впливом негативних очікувань щодо ближчих економічних перспектив.
- На фоні очікуваного в середині листопада підписання Угоди про асоціацію з ЄС зріс до найвищого з серпня 2012 року рівня індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років.
- Найбільше зростання споживчих настроїв спостерігалося в малих містах та в Центральній Україні, тоді як в містах з населенням понад 500 тис. осіб спостерігалося суттєве їх падіння.
«Кращі очікування щодо власного добробуту порівняно до економічних очікувань говорять про низьку довіру українців до економічної політики, що загрожує посиленням кризових явищ. Суспільні протести можуть ще підсилити цю тенденцію», – коментують аналітики GfK Ukraine.
Інформація про GfK Ukraine
GfK Ukraine – українська дослідницька компанія, яка пропонує повний перелік послуг з опитувань та досліджень ринків в Україні, Молдові та Бєларусі. GfK Ukraine входить до міжнародної дослідницької мережі GfK. Для отримання більш детальної інформації, завертайтесь, будь ласка, до www.gfk.ua чи слідкуйте за нашими новинами у Twitter: www.twitter.com/gfk_ua.
Інформація про GfK
GfK є однією з найбільших дослідницьких компаній у світі, в якій працює близько 13000 фахівців, які працюють у сфері досліджень у більш ніж 100 країнах, вивчаючи, як живуть люди, що вони думають і що купують. GfK постійно впроваджує нові розробки і використовує новітні технології та найінтелектуальніші методики, щоб допомагати клієнтам краще розуміти найважливіших людей у світі – своїх споживачів. У 2012 році обсяг продажів GfK склав 1,51 млрд. євро. Для отримання більш детальної інформації, завертайтесь, будь ласка, до www.gfk.com чи до GfK на Twitter: twitter.com/GfK_en