Multimedia

Fakty i mity na temat cen: jak zmieniła się elastyczność cenowa w ostatnim czasie

Multimedia

Fakty i mity na temat cen: jak zmieniła się elastyczność cenowa w ostatnim czasie


Przedłużająca się pandemia przyniosła zmienne i trwałe zmiany w zachowaniach kupujących. Przewidywanie przyszłości na podstawie wcześniejszych doświadczeń i wiedzy jest obecnie niewykonalne. Pojawiło się kilka hipotez dotyczących cen i promocji, które regularnie wpływają na decyzje biznesowe. Ze względu na burzliwe zmiany gospodarcze, powszechnie propagowany jest mit, że elastyczność cenowa wzrasta w “nowej rzeczywistości”, ponieważ wiele osób boryka się z problemami finansowymi. W serii wideo zatytułowanej “Obalanie mitów dotyczących cen i promocji” zagłębimy się w te mity dotyczące ustalania cen. Obejrzyj pierwszy z nich poniżej i poznaj wszystkie odpowiedzi.


Wiele osób odczuło negatywne skutki zmian związanych z Covid-19. W skali globalnej 66% konsumentów twierdzi, że zmieniło sposób kupowania kategorii i marek, co ma poważne implikacje dla producentów i detalistów.

Konsumenci stosują nowe mechanizmy radzenia sobie z zarządzaniem budżetem domowym, takie jak kupowanie produktów wyłącznie na podstawie promocji, niezależnie od marki lub wybieranie najniższej ceny, a także marek własnych w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Nie wydaje się, aby ten trend miał zaniknąć. 81% globalnych konsumentów twierdzi, że w 2021 roku nadal będzie restrukturyzować swoje wydatki.

Konsumenci dokonują pewnych strategicznych przesunięć, takich jak rzadsze zakupy lub mniejszy rozmiar koszyka, które mogą sprawić, że elastyczność cenowa będzie stabilna lub wzrośnie, tymczasem – w imię zdrowia i bezpieczeństwa – w ostatnim czasie pojawiły się nowe trendy, które sprawiły, że elastyczność cenowa w niektórych kategoriach jest stabilna lub nawet niższa.

Nie pozwól, aby mity dotyczące cen wpłynęły na Twoje decyzje biznesowe.

Skontaktuj się z NielsenIQ i opanuj wszystkie nowe strategiczne zasady gry cenowej.

Analizując zmiany elastyczności cenowej zarówno przed, jak i po wprowadzeniu Covid w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, widzimy, że średnie elastyczności są porównywalne lub niższe w okresie przed wprowadzeniem Covid i w okresie “”nowej stabilizacji””. Jednakże na poziomie produktu/kategorii występuje dość duże zróżnicowanie.

Pandemia ukształtowała nowe potrzeby konsumentów, równoważąc wzrost elastyczności ogółem. Elastyczność cenowa ogólnie nie ulega zmianie, dlatego trendy różnią się w zależności od kategorii. Produkty służące zdrowiu, bezpieczeństwu i zaspokajające podstawowe potrzeby wydają się mieć jeszcze niższe elastyczności.

Dlatego mit, że elastyczność cenowa rośnie, został obalony.