Współcześni klienci doceniają personalizację. Lubią, kiedy sprzedawcy działający w internecie polecają im produkty i usługi, które mogą odpowiadać ich preferencjom. Atrakcyjna jest dla nich również możliwość kształtowania oferty produktów i usług lub dzielenia się swoimi uwagami na ich temat. Połowa polskich nabywców (51 proc.) stwierdza, że byliby bardziej lojalni wobec sprzedawcy, gdyby oferował on powyższe możliwości. Odsetek ten wzrasta aż do 73 proc. w grupie Leading Edge Consumers (LEC), czyli wśród konsumentów, którzy ze względu na swoje obecne postawy pozwalają przewidywać wzrost trendów w przyszłości.
Nie należy jednak przesadzać z procesem „zbliżania się” do konsumenta. Granica między byciem pomocnym, angażowaniem kupujących, a chęcią marketingowego zbliżenia się, jest bardzo cienka i może skończyć się odwrotnie do pierwotnych zamierzeń sprzedawcy. Sprzedawca musi rozumieć swoich klientów oraz relacje, jakie chcą z nim nawiązać, by móc maksymalizować korzyści z ich większej lojalności, bez ponoszenia strat wynikających ze zbyt natarczywego zbliżania się do nich.
O badaniu
Badanie GfK FutureBuy 2016 zostało przeprowadzone na próbie 20 000+ konsumentów w wieku 18+ z 20 krajów. Zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące zakupów online na tle kanałów tradycyjnych, procesu wyboru produktu/usługi, płatności mobilnych oraz liderów opinii i innowacji.