Informovanost spotřebitelů a jejich přehled o cenách je pochopitelná, protože jak u některých klíčových základních produktů tak u produktů, kterých si spotřebitel občas “”dopřává”” v předchozím roce vzrostla běžná a skutečná cena na regále. V regionu MEA více než polovina nakupujících vnímala ceny jako vyšší. Tento trend je částečně způsoben promočním prostředím, protože jsme na většině trhů zaregistrovali menší dostupnost promocí.
Když se podíváme na promoce, vidíme, že jak přetrvávají omezení každodenního života, tak se dlouhodobý promoční tlak ve východní Evropě a na trzích MEA výrazně snížil, protože výrobci ubrali na hloubce promo nabídek.
Při zkoumání elasticit promočních cen lze říci, že tyto zůstávají vysoké, podobně jako cenové elasticity ve výše uvedených oblastech. Zatímco kvůli menšímu počtu nákupů, vyskytující se vyprodanosti zboží, přehodnocení potřeb a omezenému rozpočtu se elasticity promočních cen před Covidem oproti „novému normálu“ na většině trhů mírně snížila nebo zůstala stabilní.
Proto je mýtus o tom, že elasticita promočních cen roste, protože spotřebitelé chtějí více ušetřit, vyvrácen.