5 kluczowych czynników wykorzystania przewagi strategii cenowej
NielsenIQ współpracując z wieloma globalnymi liderami, wspiera ich w przetrwaniu w tego burzliwego czasu dzięki zaawansowanym procesom, które pozwalają firmom FMCG przetrwać obecne zawirowania i rozwijać się w przyszłości. Temat ten został poruszony podczas naszego ostatniego webinaru “Jak wprowadzać podwyżki cen w burzliwych czasach”.
Nawet w czasach COVID, kiedy wolumen sprzedaży może istotnie rosnąć, dźwignią, która w największym stopniu wpływa na marżę jest cena. Innymi słowy, cena jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe, ważniejszym niż koszty stałe, zmienne, a nawet wielkość sprzedaży. W rzeczywistości 1% korzyści w cenie równa się 11% korzyści w marży.
Według Bennetta Coxa, dyrektora handlowego działu Advanced Analytics w firmie NielsenIQ, “cena jest wyraźnym miernikiem wartości marki, jak również wyraźnym wskaźnikiem kondycji firmy”. “Zdolność do budowania procesów zarządzania cenami ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu”.
Dlatego też, nawet jeśli wiodące firmy rozumieją znaczenie profitowości w proaktywnym zarządzaniu strategią cenową, pozostaje ona trudna do wdrożenia, zwłaszcza w firmie o strukturze macierzowej. Potencjał wzrostu jest efektem wykreowania i zidentyfikowania odpowiednich zakresów cenowych, ustalenia struktur cenowych dostosowanych do shoppera, które uwzględniają profitowość i, w końcu, zbudowania innowacyjnego planu dla swoich produktów.
Według NielsenIQ, istnieje 5 kluczowych czynników wykorzystania przewagi strategii cenowej.
1. Identyfikacja potencjału cenowego
Od początku pandemii, poziomy cenowe uległy drastycznym zmianom, ponieważ w większości kategorii i krajów nastąpił wzrost cen w segmencie ekonomicznym i premium.
Firmy, które zidentyfikują nowe obszary popytu zarówno w ramach kategorii, w których konkurują, jak i poza nimi, mają szansę na skuteczną repozycjonowanie cenowe.
2. Opracowanie strategii cenowej do poziomu produktu
Ustalenie strategii cenowej na poziomie produktu w oparciu o granularne modele cenowe z poziomu sklepu, to skuteczny sposób na dokładne zmierzenie wartości, które firmy tworzą na rynku poprzez ustalanie nowych cen.
3. Konkurencyjne działania cenowe
Zrozumienie różnych scenariuszy gier cenowych (wzrost / obniżka ceny, promocje): przewidywanie ich, aby reagować szybko na zagrożenia ze strony konkurencji.
Prowadzi to do lepszego zrozumienia kluczowych czynników stojących za działaniami i reakcjami konkurentów w ramach ustalania strategii.
4. Aktywacja krótkoterminowego planu podwyżek cen
Liderzy aktywują plan wzrostu cen netto, mając pełen wgląd w rachunek zysków i strat marki oraz rachunek zysków i strat detalisty. Zarządzanie zmianami cen brutto i netto z perspektywy kategorii umożliwia stworzenie skutecznej propozycji dla detalisty, która uzasadnia podwyżki cen i sposób, w jaki planujemy je przeprowadzić, zachowując równowagę między ceną regularną a natężeniem promocji.
5. Wykorzystanie innowacji do długoterminowgo wzrostu cen
Punkt piąty idzie w parze z poprzednim: jeśli chodzi o narrację cenową, postaw na innowacje! Buduj swój plan tworzenia długookresowej wartości, podkreślając plan innowacji oraz wszystkie inwestycje marketingowe i handlowe wdrożone w celu zwiększenia popytu i stworzenia potencjału dla wzrostu kategorii. Twój plan innowacji obrazuje to, jak nowe marki, formaty i opakowania zaspokoją nowe potrzeby konsumentów, a tym samym przyczynią się do wzrostu cen.
Co dalej?
w tych niespokojnych czasach pandemii i jej wpływu na zawirowania ekonomiczne, wrażliwość cenowa konsumentów rośnie, a elastyczności cenowe zmieniają się w zależności od kategorii i potrzeb.
Skuteczna strategia cenowa jest kluczowa w burzliwych czasach. Analiza potrzeb i reakcji rynkowych oraz klienckich prowadzi do tworzenia długoterminowych i klarownych planów cenowych, które wzmacniają Twój biznes, zwiększają lojalność konsumentów i budują wiodącą pozycję na rynku.
Patrząc w przyszłość na rok 2022, czy wiesz jak uwolnić pełen zakres twoich możliwości wzrostu?