Ewolucja MŚP
W ciągu ostatniej dekady kraje na całym świecie zaczęły prezentować nowe podejście gospodarcze do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), uznając ich wkład w rozwój i stabilność gospodarczą.
W związku z tym mniejsze marki zyskują coraz większy udział w rynku i wykazują stały wzrost we wszystkich regionach.
Podczas gdy kraje wykonały główne ruchy, takie jak finansowanie start-upów, konsumenci również wykazują zmianę nastawienia do tych marek.
Oficjalna definicja MŚP dotyczy zwykle liczby pracowników, przychodów i wkładu w PKB, ale jak takie firmy definiują sami klienci?
Z danych zebranych przez NielsenIQ wynika, że według respondentów na całym świecie mała marka jest „lokalna” (33%), „niezależna” (31%) i „nieznana” (27%). Z drugiej strony duże marki są postrzegane jako „bardzo popularne, rozpoznawalne i uznane w świecie” przez 46% ankietowanych.
Te atrybuty stanowią bardzo ciekawy punkt wyjścia do postrzegania marki, w którym MŚP mogą doskonalić swoje mocne strony i tworzyć zapotrzebowanie na nowe, inne lub lokalne opcje przykuwające zainteresowanie klientów.
Szybki przegląd MŚP w UE
MŚP w UE mają stosunkowo spory udział w rynku w porównaniu z innymi regionami, przy czym region wschodni rośnie w szybszym tempie.
Dalsza analiza regionu wskazuje, że większość rynków, z drobnymi wyjątkami, jest zbliżona zarówno pod względem tempa, jak i wpływu. Turcja rozwija się wyraźnie szybciej niż pozostałe rynki, natomiast Grecja zajmuje wiodącą pozycję jeśli chodzi o wzrost wpływu na rynku FMCG.
Konsumenci zwracają się ku mniejszym markom
Pandemia spowodowała przesunięcie dynamiki zakupów w wielu aspektach, a jednym z nich jest skierowanie się ku mniejszym markom (zamiast dobrze znanych i popularnych marek).
Globalne badanie NielsenIQ, 2022 Brand Balancing Act*, pokazuje, że ponad połowa respondentów w UE (57%) zaczęła, w wielu kategoriach, kupować większą liczbę produktów różnych marek.
Aktualnie wydaje się, że najbardziej chętni do zakupu produktów mniejszych marek w regionie zachodnim są konsumenci z Francji. 61% respondentów twierdzi, że woli kupować produkty wytworzone lokalnie od małych firm w swoim regionie. Podobnie dzieje się w Hiszpanii, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 59% respondentów. Ponadto 55% respondentów we Francji uważa, że małe marki są bardziej autentyczne i godne zaufania niż duże, a pogląd ten podziela 53% respondentów hiszpańskich.
Należy jednak zauważyć, że jeśli chodzi o ceny, to na rynkach unijnych panuje przekonanie, że mniejsze marki są droższe. To samo w sobie może być dużą przeszkodą, jeśli chodzi o decyzje zakupowe zwłaszcza, że obecnie dla wielu konsumentów czynnikiem decydującym o zakupie jest głównie inflacja.
W przypadku rynków Europy Wschodniej, największe możliwości dla MŚP leżą w Turcji. Konsumenci w tym kraju prezentują duży entuzjazm dla małych marek, a 62% respondentów woli kupować produkty lokalne. Także 62% ankietowanych stwierdziło, że nie kupiłoby produktów mniejszej marki, gdyby została przejęta przez dużą markę.
Na takie postrzeganie wpływ mają dwa główne czynniki – poczucie większej autentyczności i wiarygodności jeśli chodzi o małe marki (54%) oraz przekonanie, że ich oferta jest tańsza (62%).
Jaka przyszłość czeka MŚP?
Wskaźniki rynkowe i konsumenckie wskazują na oczywisty fakt: przyszłość należy do MŚP. Trzy filary sukcesu właściciela małej firmy to:
- Spraw, by inni uwierzyli w Twoją wizję, podkreślając potencjał wzrostu i szanse
- Zrozum swojego klienta
- Nadążaj za zmianami rynku
Dla przedsiębiorców i osób podejmujących kluczowe decyzje dotyczące małych producentów niezwykle istotne jest posiadanie dokładnych, aktualnych informacji. Pamiętaj, aby podjąć właściwe kroki zapewniające bycie na bieżąco ze zmiennym środowiskiem działania MŚP.