Zmiana zachowań i doświadczeń zakupowych
Zachowania kupujących online różnią się istotnie w porównaniu z ich postawą w tradycyjnym sklepie. Konsumenci czytają recenzje produktów, porównują ceny i są pochłonięci Internetem podczas robienia e-zakupów. W związku z tym marketerzy stają przed wyzwaniami specyficznymi dla Internetu, takimi jak budowanie lojalności i zmuszanie konsumentów do sfinalizowania zakupów.
Z drugiej strony konsumenci stwierdzają, że handel elektroniczny oferuje coraz lepsze doświadczenie. Według analiz NielsenIQ, 53% konsumentów ma pozytywne wrażenie związane z tym, jak doświadczają sklepu internetowego, podczas gdy tylko 18% powiedziało to samo o sklepie stacjonarnym. Obserwując zmiany w zachowaniach konsumentów, najbardziej atrakcyjnymi cechami zakupów online są szeroki wybór produktów, oszczędność czasu i wygoda dostawy. Doświadczenie w samym sklepie jest nadal kluczową barierą online w Europie i RPA, ale łatwa obsługa, udane zakupy i społecznościowe potwierdzenia są kluczowymi czynnikami zachęcającymi konsumentów do powrotu do wybranych platform internetowych, a także prowadzącymi do zwiększenia lojalności wobec marek.
Rosnąca wartość omnishopperów
Prawdziwe zrozumienie doświadczeń z zakupów online wymaga wielopłaszczyznowego podejścia. Proces zakupowy klienta stał się bardziej złożony dzięki szerszym możliwościom oferowanym aktualnie kupującym. Łączą one w sobie zalety zakupów online i offline, takie jak przeglądanie produktów online i fizyczne sprawdanie ich w sklepie.
Koncentracja zarówno na sklepach fizycznych, jak i wirtualnych i równoczesne zarządzanie nimi wymaga znacznego wysiłku, ale taka inwestycja daje ogromne szanse rozwoju.
W Stanach Zjednoczonych omnishopperzy towarów konsumpcyjnych wydają o 23% więcej niż ci, którzy robią zakupy wyłącznie w sklepach fizycznych. W Indiach, jeśli chodzi o średnie miesięczne wydatki na artykuły spożywcze , omnishopperzy wydali 1,5 razy więcej w 2021 r. niż w 2020 r., W tym samym czasie wydatki kupujących tylko w sklepach stacjonarnych uległy stagnacji. Podobny trend wystąpił w Tajlandii, gdzie wśród konsumentów wielokanałowych wydatki online są dwukrotnie wyższe w porównaniu z wydatkami offline.
Omnishopping może więc przynieść nie tylko zwielokrotnioną sprzedaż, ale także okazję do większego zaangażowania konsumentów i poprawienie ich zaufania.
W Chinach handel online-to-offline (O2O) opiera się na identyfikowaniu i przyciąganiu potencjalnych konsumentów za pośrednictwem kanałów internetowych oraz kierowaniu ich zainteresowania do tradycyjnych sklepów stacjonarnych. Kanał O2O odnotował znaczny wzrost sprzedaży, a także prawie podwojenie częstotliwości zakupów wśród kupujących w 2020 r. W związku z tym przekonwertowani omnishopperzy mają ogromny potencjał do napędzania długoterminowego wzrostu firm.
Ponieważ handel elektroniczny robi kolejny krok w swojej ewolucji, jakość doświadczeń online będzie odgrywać kluczową rolę jako wyróżnik między graczami online. Bezproblemowe zakupy online, a także integracja między kanałami online i offline mają fundamentalne znaczenie dla odnoszenia sukcesu w handlu online. Obserwowanie potrzeb kupujących online i zapewnianie im atrakcyjnych doświadczeń zakupowych daje szansę przyciągnąć uwagę klientów na zatłoczonym rynku e-commerce.